Walka ze smogiem
Polska jest krajem, który jest w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią jasno - dopuszczalne stężenie drobnych cząstek stałych nie powinna być większa niż 10 mikrogramów na m³. Niestety w Polsce wiele miast przekracza tę ilość. Ma to wpływ nie tylko na naszą jakość życia, ale też na nasze zdrowie. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje problemy z oddychaniem, a co gorsza może prowadzić do przewlekłych chorób. W roku 2019 na pierwszym miejscu tego niechlubnego rankingu znajdowało się miasto Goczałkowice-Zdrój, gdzie stężenie toksycznych cząsteczek stałych wynosiło wówczas 29,6 PM2,5 m³. Na miejscu drugim znalazł się Ksawerów - 28,7 PM2,5, a na trzecim Zgierz - 27 PM2,5. Równie nieciekawie wygląda sytuacja w takich miastach jak: Katowice (26 PM2,5), Łódź (19,4 PM2,5) czy Warszawa (19,3 PM2,5).
Aby móc skutecznie walczyć ze smogiem, potrzebne są zmiany. Nie tylko wśród dużych fabryk, ale też wśród mieszkańców. Niska emisja (emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m) to inaczej mówiąc zanieczyszczenia, które pochodzą między innymi ze spalin, które wytwarzają samochody oraz dym z kominów fabryk i lokalnych kotłowni węglowych.
Jednak największy problem stanowią instalacje grzewcze, przy pomocy których ogrzewane są domy jednorodzinne. Wciąż wiele domów ogrzewanych jest kotłami niskiej klasy, tak zwanymi kopciuchami. Drugi problem to rzeczy i odpady, które do tych pieców trafiają - nadal popularne jest spalanie odpadów komunalnych.
Na szczęście świadomość ludzi dotyczące tego, skąd się bierze smog i jak można z nim walczyć, zwiększa się z każdym rokiem. Coraz więcej osób stawia na ekologiczne oraz energooszczędne domy, dodając w ten sposób swoją małą cegiełkę do walki ze smogiem. Wpływ na to mają różne akcje społeczne oraz programy rządowe, takie jak program “Czyste Powietrze” czy “Mój Prąd”. Oferują one dotacje, które wynoszą od 30 do 90 % kosztów inwestycji (wrazie pytań zadzwoń do nas 22 8410574 - oferujemy doradztwo w zakresie dofinansowań). Ale to nie wszystko - część gmin oferuje własne atrakcyjne finansowo programy. Np. Warszawa oferuje dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców i kotłów, odnawialne źródła energii czy przyłącze kanalizacyjne. Kontaktując się z Kenpol masz pewność, że wspólnie wybierzemy najkorzystniejszy dla Ciebie program. Napisz lub zadzwoń do nas 22 8410574.
Jeżeli i Ty chcesz mieć energooszczędny i ekologiczny dom, który wykorzystywać będzie odnawialne źródła energii, skontaktuj się z nami 22 8410574, gwarantujemy Ci:
Ponadto, na Twoją prośbę wykonamy szczegółowy i bezpłatny audyt, podczas którego:
Napisz do nas lub skontaktuj się z jedną z naszych filii, które mieszą się w: